Türkiye genelinde 3D yazıcısı olanlar bir araya gelip sağlıkçılar için ücretsiz siperlikli maskeler üretmeye başladı. Bu maskeleri ise bir grup motosikletçi sağlık görevlilerine gönüllü olarak ulaştırıyor.

3D yazıcısı olanlar internette buluştu. Mühendislerin desteği ile sağlık çalışanları için siperlikli maskeler üretmeye başladı. Türkiye Motosiklet Platformu üyeleri de aynı adreste bir araya geldi. Yazıcılar ücretsiz maske üretti, onlarda gönüllü olarak taşıma işini üstlendi.

Türkiye Motosiklet Platformu Başkanı Zafer Fatih Özsoy yaptığı açıklamada  “Tüm sağlık çalışanlarımıza bu maskeleri götürebilmenin, onları koruyabilmenin ve korona illeti ile mücadelede destek verebilmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

 

Gönüllülerin ürettiği siperlikli maskeler 5 TL ye mal oluyor ve sağlık görevlilerine ücretsiz veriliyor. Üretilen maskeleri teslim alan motosikletçiler talepte bulunan hastanelere gidiyor, sağlık görevlilerine maskeleri teslim edip bir de özçekim yapıyor.

Üretilen maskeleri sağlık çalışanlarına dağıtan motorcular, “3D yazıcı grubunun başlatmış olduğu sağlık çalışanlarına ücretsiz maske kampanyasında bizlerde varız. Bizler Türkiye Motosiklet Platformu üyeleri olarak Türkiye’nin 81 ilinde yapılan maskelerin imalatçılar ve hastaneler arasında ücretsiz taşıma konusunda gönüllüyüz. Biz motosikletçiler olarak her konuda olduğumuz gibi bu salgın illetinde de, canlarını bizler için hiçe sayan sağlık çalışanlarımıza bir nebze destek olabilmek adına yollara düştük. Türk toplumunun göstermiş olduğu bu örnek dayanışma ile yaşadığımız bu günleri sağlıklı günlere çevireceğiz. Buna gönülden inanıyoruz.” dediler.

Platform üyesi motosiklet sürücüleri bulundukları illerde 65 yaş üstü vatandaşlarımıza da yardım elini uzatıyor. Sürücüler yaşlıların market ve pazar alışverişlerini de yapıyor.Hem 3-D yazıcı ile maske üretenler hem de bu maskeleri sağlık çalışanlarına ulaştıran motorcular bu hareketleri ile sosyal medyada da taktir kazandı.